Haber Detayı
22 Kasım 2014 - Cumartesi 12:59
 
VAN’DA KORSAN YAYIN YAPAN RADYO SAVCILIK KARARINI BİLE KENDİ YALANLARINA ALET ETTİ
KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR hükmün ne manaya geldiğini bilirsek birkaç gün önce bizlere hakaret düzeyinde yapılan açıklamanın ne kadar haksız ve mesnedsiz olduğunu daha iyi anlarız.
GÜNDEM Haberi


VAN’DA KORSAN YAYIN YAPAN RADYO SAVCILIK KARARINI BİLE KENDİ YALANLARINA ALET ETTİ

 

RTÜK tarafından Van’da korsan yayın yaptıkları açıkça belirtilerek kapatılan İlaç Fm logolu  korsan yayın yapan kurum yöneticileri savcılığa yaptıkları itirazdan sonra savcılığın  kamu adına KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR’ cümlesiyle verilen kararı gerçek anlamından saptırarak, devlet mahkemeleri tarafından aklandıkları yönünde açıklamayla basını yanıltmaları ve basın aracılığı ile Van’da yasal yayın yapan radyo yönetimlerine ağır iftiralarda bulunmalarına yasal yayın yapan radyo yönetimleri tepki gösterdi.

 

Van’da yasal yayın yapan Tutku Radyo Yönetimi Kurulu Başkanı Celal Geçken ve Van Fm İletişim Yayıncılık Hizmetleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yavuz Görentaş RTÜK tarafından korsan yayın yaptığı bilgisi paylaşılarak mahkeme kararıyla kapatılan kurum yetkilisinin doğru olmayan bilgilerle  Van’da yayın yapan yerel  basın kuruluşlarını aldattığını ifade ettiler.  

 

Tutku Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Celal Geçken: KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR hükmün ne manaya geldiğini bilirsek birkaç gün önce bizlere hakaret düzeyinde yapılan  açıklamanın ne kadar haksız ve mesnedsiz olduğunu daha iyi anlarız.  Hukuk dilinde  ‘KOVUŞTURMAYA YER YOKTUR’ kararının  “Sizin adınıza herhangi bir kovuşturma yapılmayacaktır yani duruşma aşaması olmayacaktır. Çünkü dava daha açılmadan dava açılmasına gerek görülmemiştir. Fakat karşı taraf bu karara itiraz eder ve itirazı yerinde görülürse ancak dava açılabilir. İtiraz edilmezse hakkınızda dava açılamaz anlamındadır. Yani bu kararla korsan yayın yaptıkları için RTÜK tarafından kapatılan İlaç Fm’in haklı olduğu, mahkeme kararıyla aklandığı, mahkemenin tamam kardeşim siz haklısınız, sizi dava eden size korsan diyen RTÜK’ün haksız olduğu gibi bir şey yoktur.

 

RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulu) Van’da korsan yayın yaptığını belirterek  mahkeme kararıyla İlaç Fm’in korsan yayının durdurmak için verici diye tabir edilen cihazı mühürlemiştir. Yani verici denen cihazın mühürlenmesi, ikinci mahkeme kararı netleşmeden kapatılan yayınının bir daha açılmayacağı anlamındadır. ‘KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR’ hükmüne karar veren savcılıkta zaten mühürlenen cihazı  karar kesinleşmediği için kurum yetkililerine vermemiştir. Savcılık Karşı tarafın yani RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulunun) yasal hakkı olan itirazı 15 gün bekleyeceğini belirtmiştir. Mühürlü olan vericinin teslim edilmemesi o arkadaşların şu an mahkeme kararına rağmen başka bir vericiyle yayınlarını başlattıklarının zaten ispatıdır. Eğer iddia ettikleri gibi savcılık onları akladıysa neden mühürlenen cihazı kendilerine vermediler. Neden 15 günlük itiraz süreci olduğunu belirttiler diye sormak gerekir.

 

O arkadaşlar Van’daki bazı radyoların kendilerini çekemediğini iddia ediyor. Ayrıca Van’da kendileriyle birlikte altı radyo olduğunu açıklamışlar. Oysa o radyoyu kapatan RTÜK kapatma kararını onaylatmak için müracaat ettiği mahkemeye bu radyonun yasal olmadığını belirtiyor. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Van’da yayın yapan İlaç Fm’in korsan olduğunu belirterek kapatıyorsa, onlarda hayır biz yasal bir radyoyuz kaçak radyo değiliz bize iftira atıyorlar diyorlarsa, RTÜK (Radyo Televizyon Üst Kurulunun) kendilerine neden kaçak yayın dediklerini sormaları gerekir. Acaba RTÜK’ün elinde olmayan belgeler o arkadaşlarda mı var?  RTÜK’ün mahkeme kararında böyle bir radyonun kayıtlı olmadığı belirtiliyor. Kaçak radyo olduğu için kapatıyor.

 

Van’da yapılan korsan yayını Van’ın Erçiş ilçesi merkezli bir radyo izni ile kurtarmaya çalışmak işin şark kurnazlığıdır. Van’ın Erçiş ilçesi izinli radyonun ismi, logosu ve frekansı Van’da korsan yayın yapan radyo ile zaten aynı değil. Öyle olduğunu kabul etsek bile mevcut yasalar gereği zaten Van merkezde verici açma hakları da yoktur.  Nerede verici açacaklarını nerede verici açamayacakları kararını biz değil devletin resmi kurumu olan RTÜK belirlemektedir. Yaptığımız iş gereği RTÜK’ün kanunlarını okuduğumuz için bunu biliyoruz.

 

Bu arkadaşlar günün kurtarmak için yalan yanlış şeylerle dürüst insanları karalamaya çalışarak kendi haksızlıklarını örtbas etmeye çalışıyorlar.  Ayrıca yasal yapan radyo yöneticilerine de iftira atarak kendi haksızlıklarını kapatmaya çalışıyorlar.  RTÜK’ün kapatma gerekçesinde açıkça belirtildiği gibi bu arkadaşların korsan yayın yaptığı ve RTÜK’ten izinleri olmadığı için yayınlarının kapatılma kararı devletin mahkemelerinden alınıyorsa kendilerini aklayacakları merci yine devletin mahkemeleri ve RTÜK’tür. Eğer o arkadaşların yasal izinleri olsaydı RTÜK zaten onları kapatmazdı. Yasal radyolara iftira atarak korsan radyolarını yasallaştıramazlar. Belki bir süre algılarda yanlış bilgilerin yerleşmesine neden olabilirler. Bizlere iftira atarak bir süre daha gerçek olmadığı halde masum ve haklı olduklarını yalanlarla insanlara kabul ettirebilirler. Ama bunların hiç biri onları yasal yayın yapma hakkını vermez.  Yasal yayın yapma hakkı için Devletin yetkili kıldığı RTÜK’ten izin almak gerekir. Yasal radyolara iftira atmak kimseye yasal izin vermiyor.

 

Kaçak yayın yapan radyo yönetimi, RTÜK’ten yetkililer mahkeme kararıyla korsan yayın yaptıkları radyoyu kapattığı zaman bile vatandaşlara, bürokratlara ve reklamlarını yaptıkları esnafa cihazlarının bozuk olduğunu, bundan ötürü birkaç gün yayınlarının olamayacağı yalanına sığınmışlardı. Şimdi “Kovuşturmaya yer olmadığı’ kararını sanki mahkemenin kendilerinin haklı olduğunu, bu cümle ile aklandıklarını,  RTÜK’ün haksız olduğu havasıyla kendi yalanlarına birde basını alet etmişlerdir. Savcılık onların yasal bir radyo olduğunu söylemiyor. Onların itirazını kabul ederek hakem görevi gereği şikayet edenle, şikayetçiyi bir daha dinleme kararı alıyor. İddia ettikleri gibi yasal bir zemine kavuşma gibi bir karar yoktur. Arkadaşlar RTÜK’ün yasal olmadığını belirterek radyolarını kapatmalarından sonra onlarda yasal haklarını kullanarak itiraz etmişlerdir. Savcılıkta, RTÜK’ün yasal olmadığı iddiasıyla kapattığı radyonun, yine RTÜK’ün vereceği bilgi ışığında değerlendirileceği belirtilerek ‘KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR’ yani şu an dava açmaya gerek olmadığına ama RTÜK itiraz ederse dava açılacağına karar verilmiştir. Burada karar RTÜK’ün. Kamu davası haline dönüşen iftira dolu bu açıklamalara dava açar mı? Yada daha önce kaçak yayın yaptıkları iddiasıyla kapattıkları radyo hakkında savcılığın verdiği karara itiraz eder mi? Etmez mi? Bekleyip göreceğiz.

 

Van’da yerel yayın yapan Van Fm’ Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Görentaş, Van ili sınırları içinde yasal 7 radyonun olduğunu,  bunlardan beşinin Van merkezde, ikisinin ise Van’ın Erçiş ilçesinde yayın yapma haklarının olduğunu bunlar arasında İlaç Fm diye bir radyonun olmadığını, zaten yasal radyo olmadığı için RTÜK yetkilileri tarafından mahkeme kararıyla vericisinin mühürlenerek kapatıldığını belirtti.

 

Kendilerinin mahkeme kararıyla aklandığı yönünde açıklamalarda bulunarak , yasal radyolara basın aracılığı ile ağır iftiralarda bulunan Altunkaynak’ın  yerel basına verdiği bilgilerin doğru olmadığını, yayın yapmaya devam eden korsan kurumun devletin kanunlarını takmadığını, kaçak yayın için radyolarının  RTÜK ‘ün aldığı mahkeme kararı ile kapatmasına rağmen kendilerini haksız bir şekilde gündemde tutmak ve haklı kurumları karalamak gibi bir hataya düştüklerini   belirterek: “Bir işyerinin mühürlenmesi ile bir radyo istasyonunun vericisinin mühürlenmesi aynı işlemdir. Mühürlenen bir iş yerinin mührünün tekrar açılması nasıl yasal izni gerektiriyorsa, mühürlenen bir radyo vericisinin yasal yollarla açılmadıkça yayın yapılan frekanstan yayın yapılmayacağını gösterir.  RTÜK’ün yasal olmadığını, kendilerinde böyle bir müracaatının olmadığın belirterek kapattığı radyonun vericisi hala adli emanette mühürlüdür. Devletin mühürlediği, yani yayın yapamazsın kararını takmaya ama devlet savcısının verdiği kararı bile kendi aleyhine çevirerek açıklama yapan kaçak radyo yöneticisi bizlere açıkça iftira atmaktadır.

Van’da korsan yayın yapan radyoların tamamı RTÜK yetkililerinin aldığı mahkeme kararı ile kapatılır. Biz daha önce savcılığa şikâyette bulunduğumuzda, yetkililer savcılığın böyle bir yetkisinin olmadığını savcılık sadece RTÜK’ün kararlarını uygulayabileceğini bu konuda onların yetkili olduğunu söylemişlerdi.   ‘KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR’ kararıyla  zaten savcılık bunların yasal radyo olduğunu, kanunen aklandıklarını söylemiyor ki. Savcılık burada korsan olmadığını RTÜK’ün kendisine haksızlık yaptığını iddia ederek itiraz edenlere hakemlik görevi yaparak RTÜK’ten gelecek bilgiler doğrultusunda karar vereceğini belirtiyor. Kararın devamında eğer RTÜK 15 günlük yasal süreç içersin de itiraz etmezse, vericilerinin iade edileceğini söylüyor. Karar kesinleşmediği için Savcılık mühürlenerek adli emanette tutulan cihazı zaten vermiyor. Bu cihazın verilmesi için yasal sürecin beklenmesini belirtiyor.  

 

RTÜK (Radyo Televizyon Üst kurulu) Van’da yayın yapma izni olmayan ulusal radyolara bile yazı yazarak Van’da yayın yapma haklarının olmadığı hatırlatılarak kapanmalarını sağlamıştır. Ulusal yayın yapma izni olan ama Van ili sınırları içinde yayın yapma izni olmayan ulusal radyolar kapatıldığı gibi, korsan yayın yaptığı için kapanan İlaç Fm logolu radyoda kapanmıştır. Bu arkadaşlar onlarca yalan yanlış bilgi ile sanki yasal radyolar kendilerine haksızlık yapıyormuş iddialarıyla iftira atarak bizlere haksızlık yaptı. Mahkeme kararlarına bakıldığında, kendilerine haksızlık yapıldığını dile getiren arkadaşların yayın yaptığı radyonun kaçak radyo olduğu ve RTÜK’e başvurularının olmadığı açıkça belirtilmesine rağmen basın yoluyla attığı iftiraları kabul ederek basın yoluyla bizden özür dilemesini aksi takdirde kendileri hakkında yasal işlem başlatacağımız belirtiyoruz.’dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: VAN’DA, KORSAN, YAYIN, YAPAN, RADYO, SAVCILIK, KARARINI, BİLE, KENDİ, YALANL
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

UA-55869546-1
istanbul escort halkalı escort şirinevler escort escort istanbul
eskort escort