Haber Detayı
26 Ekim 2017 - Perşembe 21:15
 
Van'daki gazetecilerin tehdit edilmesini kabul etmiyoruz
Vangölü Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu adına yapılan yazılı açıklamada 'Son günlerde Van'daki gazetecilerin tehdit edilmesinin ve gazetecilere mobing uygulmasının kabul edilemez olduğunu belirtildi.
Haberi


Vangölü Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu adına yapılan  yazılı açıklamada 'Son günlerde Van'daki gazetecilerin tehdit edilmesinin ve gazetecilere mobing uygulmasının kabul edilemez olduğunu belirtildi. 

 

Cemiyetten yapılan açıklamada;

"GAZETECİLERİN TEHDİT EDİLMESİ VE SUSTURULMAYA ÇALIŞILMASINI KABUL ETMİYORUZ!

 

Görevi halkı bilgilendirmek, olayları objektif bir şekilde değerlendirmek, ortak çalışma kültürüne ve fikir birliğine en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde ne yazık ki gazeteciler ve yazarlar ciddi sıkıntılar yaşamaktadır. Van’ın hem huzur hem de hizmet anlamında önemli bir süreçten geçtiği, kentin olumsuz yönlerinden çok birçok anlamda avantajları ile öne çıktığı bir dönemde bu sürecin ortağı olan gazeteciler ile ilgili Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti’ni ve kentteki meslektaşlarımızı ciddi anlamda rahatsız eden olaylar vuku bulmaktadır.

 

Kentteki gazeteciler ve yazarlar son dönemlerde tehdit, yıldırma ve yıpratma gibi çeşitli baskılara maruz kalmaktadır. Kamuoyunun malumu olan haberler ve köşe yazıları ile mesleğini icra etmeye çalışan gazeteciler çeşitli yollar ve iletişim araçlarıyla tehdit ediliyor ve fikirlerini beyan etme anlamında ciddi engellemeler ile karşı karşıya kalıyor. En zor zamanlarda bile ‘Van’ kaygısını hiç bir zaman elden bırakmayan meslektaşlarımız ne gariptir ki elinde güç bulunduran bir takım çevreler tarafından susturulmaya çalışılıyor. Görevi kamuoyunu bilgilendirmek olan gazetecilere yönelik yapılan baskılar asla kabul edilemez.

 

Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti olarak son dönemlerde iyice artan ve fikirlerin paylaşılması noktasında ciddi bir ‘mobbing’e dönüşen bu tavırlarla ilgili tavrımız açık ve nettir. Hakkında yapılan haber ya da yazılan yazı ile ilgili haksızlığa uğradığını düşünen ilgili isimlerin yasal hukuki yollar yerine despot anlayışlarla meslektaşlarımızı tehdit etmeleri en hafif tabirle düzeysizliktir. Yazıları ile bu kente değer katmaya çalışan isimlerin yazmalarına engel olmak, dolaylı yollarla yıldırmaya çalışmak, baskı altına almaya çalışmak tam bir sansür ve baskı unsurudur.

 

Gazeteciler bu toplumun gözü ve kulağıdır. Her mesleğe olduğu gibi gazetecilere de saygı duyulmalıdır. Her dönemde tüm zorlukları göğüsleyerek meslek etik kuralları çerçevesinde işini yapan gazetecilerin, birkaç kendini bilmez nedeniyle bu emekleri görmezden gelinemez. Kendi çıkarları çerçevesinde gazetecileri yönlendirmeye çalışan ve tetikçi gazeteci anlayışıyla harekete etmeye çalışan çevreler iyi bilmeli ki kimsenin kalemi satılık veya kiralık değildir. Mesleğimizi onurumuzla ve gururumuzla yürütmeye devam edeceğiz. Makamların geçici olduğu ortadayken, bu koltuklarda oturup her daim bir Van mücadelesinde olan biz gazetecilerin de bundan sonra her anlamda ciddi bir mücadele içinde olacağı da bilinmelidir. Tehdit edilen meslektaşlarımızın yargı yolundaki mücadelesi sürecek, hukuk mücadelesi sonuna kadar taşınacaktır. Bu konuda cemiyetimizin de dayanışma ve gazeteciliği koruma duruşu en net haliyle yansıtılacaktır.

 

Kamuoyunun bilmesi gereken ve son zamanlarda cemiyetimizin de rahatsızlık duyduğu önemli konulardan birisinin de gazetecilerin kirli oyunlara alet edilmesi, siyasi ve birçok anlamda oyunlara çanak olarak kullanılması ve karşılıklı tartışmalara alet edilmesidir. Özellikle gazetecilik kimliğinden uzak, herhangi bir kurumsal kimliği bulunmayan, ‘gazeteciyim’ diyerek kamuoyunda belli çevrelerle ilişkiler kurarak mesleği zedeleyen bir grubun olduğu da herkesin malumudur. Bizzat siyasilerin piyasaya sunduğu, çok ucuz hesaplar ile gazeteci olarak kullandığı bu isimlerin yaptığı şantaj ve baskının müsebbibi de bugün gazetecilere baskı kurmaya çalışan isimlerdir. Cemiyetimizin de büyük rahatsızlık duyduğu bu kimliksiz isimler için de ciddi bir mücadele sürdürülecektir.

 

Ortak çalışma kültürü ile daha yaşanılabilir bir Van mücadelesi veren gazeteciler olarak kentin dinamiklerine de bu vesileyle bir çağrı yapmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. VGC olarak fikirleri ile Van’ın gelişmişliğine, sosyal yaşamına, ekonomisinin parçası olan gazetecileri tehdit etmekten, fikirlerine beyan etmeye engellemekten, hedef göstermekten ve karalamaktan vazgeçin. Gazeteciler bu kentin aynasıdır. Uzun zamandır ciddi baskılar altında kalan gazetecileri sahiplenmek kentte rol alan tüm yöneticilerin de görevidir. Bu noktada gazetecilere sahip çıkmakla birlikte kurumsal kimliğimiz altında gazeteciliğinde şüphe duyulan ve gazeteci ifadesinden uzak isimlerle mücadele de ortak hareket şarttır. Bu noktada hiç bir kurumsal kimliği olmayan, açtığı bir site ile kentte dilediği isimleri karalama özgürlüğünü bulan isimlere taviz verilmemesi hususu önemli bir konudur. VGC olarak bir kez daha çağrımızı yeniliyor ve baskılar konusunda kaygımızı ve haklı mücadelemiz noktasındaki kararlılığımızı bir kez daha tekrarlıyoruz.' denildi. 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Van'daki, gazetecilerin, tehdit, edilmesini, kabul, etmiyoruz, ,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

UA-55869546-1