Haber Detayı
09 Eylül 2017 - Cumartesi 13:22
 
VAN'DA GÜNDEM İranlıların Van'a kattıkları Van'dan götürdükleri
Van'ın bu haftaki gündemi, İran'a girişi yasak olan Ebrahim Hamedi'nin Van'da düzenlenen konserine 500 tl ücret ödeyen İranlılarla, Van'a gelen İranlıların otellerde yer bulamamasından kaynaklanan mağduriyets, Vali Zorluoğlu'nun devreye girmesiyle sokakta
VAN VE BÖLGENİN GÜNDEMİ Haberi


VANDA GÜMDEM   Van'ın bu haftaki gündemi, İran'a girişi yasak olan Ebrahim Hamedi'nin Van'da düzenlenen konserine 500 tl ücret ödeyen İranlılarla, Van'a gelen İranlıların otellerde yer bulamamasından kaynaklanan mağduriyet, Vali Zorluoğlu'nun devreye girmesiyle sokakta kalan İranlıların mağduriyetinin giderilmesi oldu. 

 

İran Devriminden sonra İran'a giriş yasak olan  Ebrahim Hamedi'nin Van'da düzenlenen konserinin normal bileti 80 dolara satılırken, VİP'i biletler 150 dolardan satılmasına rağmen, katılımın yoğunluğu Vanlıların gümdemi oldu. 

 

Kurban Bayramından 32 bin İranlılının Van'a gelmesi kentin ekonimisine katkı sunarken, otelcilik hizmeti verenlerede çifte bayram yaşattı.  Oteller çifte bayram yaşarken, otellerde ve kiralık evlerde yer bulamayan İranlılar sokakta kalma tehlikesiyle karşı karşıya geldi. Vali Zorluoğlunun devreye girmesiyle öğrenci yutlarının kapısı İranlı turistlere açılarak sorun çözüldü.  

 

Van'da düzenlenen konser bilet ücretinin 250-500 tl olmasına rağmen Ebrahim Hamedi'nin konserinin tıklım tıklım olması para harcayan İranlı bir kitlenen Van'a geldiğinin işaretidir.  

 

Rejim karşıtı bir sanatçının Van'da düzenlediği konsere yüksek katılımın Van'a gelen turistlerin İran rejmiyle duygusal boyunutunuda gösteriyor. Kalpleri kazanılan her İranlı Van'ın birer gönüllü temsilcisi haline getirilebileceği gerçeğiyle birlikte, farklı gönüllerin bilgi taşıyıcıları ve toplumu karıştırıcı tehlikesi ihtimalini de bünyesinde barındırmaktadır. 

 

Van'a akın eden İranlıların kentin ekonomisine katkıları göz ardı etmeyen bir kitle sosyal dokuyla uyuşmayan turistlerin kentin dokusunda yaratacağı sıkıntıyıda dile getiriyor. Daha seküler batı hayranı İranlıların daha muhafazakar olan Van'a kazandırdığı ekonomik katkının önemli olduğu, dengesiz sekülerleşmenin  kentin dinamiklerini sarsma ihtimalının kent için olumsuzluk yaratacağı endişesini dile getiren Vanlılarda var. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: VAN'DA, GÜNDEM, İranlıların, Van'a, kattıkları, Van'dan, götürdükleri,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

UA-55869546-1